Znaleziono 125 wpis z tagiem ""

Opublikowano 14 Marca 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 13 – Kaligrafia

Dzisiejszy wpis należałoby nazwać "ołówkiem pędzlem i piórem". Zdecydowałem się bowiem podciągnąć pod nasz cykl artykułów historię pisma — kaligrafii klasycznej. W Lutym rozpoczęliśmy w naszej szkole rysunku zajęcia związane z kaligrafią. Kaligrafia jest świetną metodą wyrazu artystycznego, każdy bowiem dostrzega piękno "przestudiowanego" charakteru pisma. W ostatnich latach modnym stało się pisanie ręczne, zbieranie wiecznych piór, kolekcjonowanie zdobnych papeterii.

Opublikowano 24 Lutego 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 12 – IMPRESJONIZM

Impresjonizm jest jednym z najbardziej znanych i najszybciej rozpoznawalnych kierunków w sztuce. Narodził we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Do jego wybitnych przedstawicieli do dziś nawiązują współcześni artyści na całym świecie.

Opublikowano 01 Lutego 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 11 – JAN MATEJKO – SUGESTYWNOŚĆ WIZJI ARTYSTYCZNEJ

Jan Matejko należy do najbardziej znanych polskich malarzy. Był wielkim autorytetem dla pokaźnego grona swoich uczniów, zasłużonym pedagogiem i organizatorem szkolnictwa artystycznego w Krakowie, wybitnym artystą ze skrzywionym od pracy kręgosłupem. Dziś zaliczany jest do grona malarzy historycznych. Studia nad losami polskiego narodu pochłaniały Matejkę bez reszty. Był on autentycznym entuzjastą tej dziedziny wiedzy.

Opublikowano 23 Stycznia 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 10 – PROF. WIKTOR ZIN CZYLI „PIÓRKIEM I WĘGLEM”

W dzisiejszym artykule przybliżę postać rofesora Wiktora Zina, znanego przede wszystkim z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem“, wielkiego felietonisty, architekta i piewcy kultury polskiej. Ukończył studia na Akademi Górniczo-Hutniczej w Krakowie, w 1952 roku otrzymał tytuł doktora, w 1967 roku profesora nadzwyczajnego a w 1979 roku profesora zwyczajnego. W okresie 1962-67 był dziekanem krakowskiego Wydziału Architektury prowadząc tak unikatowe wykłady jak i kurs rysunku. Od 1962 pełnił

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved