Znaleziono 15 wpis z tagiem "malarstwo"

Opublikowano 25 Marca 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 14 – EDWARD HOPPER – MALARZ SAMOTNOŚCI

Edward Hopper urodził się w Nyack w stanie Nowy Jork w 1882 roku. Szybko jednak przeprowadził się do samego Nowego Jorku, w którym zmarł w wieku 85 lat.  Nie jest to bez znaczenia, ponieważ to największe i najszybciej rozwijające się miasto ze swoimi mieszkańcami stanowiło jedno z najważniejszych źródeł inspiracji. Hopper malował głównie przedstawicieli klasy średniej: urzędników, sekretarki, pracowników hoteli wykonujących swoje codzienne, zwyczajne obowiązki.

Opublikowano 24 Lutego 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 12 – IMPRESJONIZM

Impresjonizm jest jednym z najbardziej znanych i najszybciej rozpoznawalnych kierunków w sztuce. Narodził we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Do jego wybitnych przedstawicieli do dziś nawiązują współcześni artyści na całym świecie.

Opublikowano 01 Lutego 2019
Kategoria
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 11 – JAN MATEJKO – SUGESTYWNOŚĆ WIZJI ARTYSTYCZNEJ

Jan Matejko należy do najbardziej znanych polskich malarzy. Był wielkim autorytetem dla pokaźnego grona swoich uczniów, zasłużonym pedagogiem i organizatorem szkolnictwa artystycznego w Krakowie, wybitnym artystą ze skrzywionym od pracy kręgosłupem. Dziś zaliczany jest do grona malarzy historycznych. Studia nad losami polskiego narodu pochłaniały Matejkę bez reszty. Był on autentycznym entuzjastą tej dziedziny wiedzy.

Opublikowano 08 Stycznia 2019
„Ołówkiem i pędzlem” Historia Sztuki – Część 8 – MALARSTWO BATALISTYCZNE I OBRAZEK Z ROTUNDY

Burzliwy wiek dziewiętnasty obfitował w Polsce, w wiele ciekawych zjawisk w malarstwie. Wówczas tworzyli Henryk Siemiradzki i Józef Brandt, a symboliczne berło króla sztuki należało do Jana Matejki. Jednak to pokolenie ich uczniów stworzyło największy (pod względem formatu) polski obraz. Panorama Racławicka  powstała w 1894, by uświetnić Powszechną Wystawę Krajową we Lwowie. Pracę nad nią podjęli uznani wówczas artyści: Jan Styka i Wojciech Kossak.

© MODUŁ KURS RYSUNKU - All Rights Reserved