Wykład architektura przejściowa i wczesnochrześcijańska oraz wykład dotyczący twórczości Oskara i Zofii Hansen

Opublikowano 01 Marca 2021
Udostępnij:

W ostatni weekend 27 i 28 lutego przeprowadziliśmy dwa wykłady. Pierwszy z nich dotyczy okresu przejściowego, od upadku Starożytnego Rzymu do czasów średniowiecza. W ramach wykładu mówiliśmy o powodach upadku Cesarstwa, sytuacji społeczno politycznej oraz następstwach zawieruchy, która nastąpiła w europie w tamtym okresie. W momencie nadania Chrześcijanom tzw. 'swobody kultu" konieczne było zorganizowanie jak największej ilości świątyń. Z początku wystarczały do tego katakumby, póżniej bazyliki rzymskie a w następstwie bazyliki wczesnochrześcijańskie. Budowle te były oczywiście wzorowane na rzymskich. W ramach wykładu omówiliśmy także sposoby budowania kopuł w tym okresie historycznym, mozaiki oraz dekoracje kapiteli kostkowych. Wykład przeprowadził kierownik naszej pracowni Przemysław Ptaszyński.

Drugim wykładem jest opowieść o twórczości Oskara i Zofii Hansen, który przeprowadziła nasza koleżanka Maja Erchardt. Opowieść rozpoczęliśmy od doświadczeń Oskara Hansena w pracowni Le Corbusiera oraz jego stosunek do mistrza... aż do momentu sprzeciwu wobec corbusierowskiej idei. Oskar Hansen znany jest także ze swoich prac malarskich, które ukazaliśmy w czasie wykładu. Omówiliśmy także pomnik w Aushwitz, który zrealizował artysta. Stanowi on doświadczenie na polu rzeźby, architektury i urbanistyki zarazem. Pomnik jest także odpowiednią formą upamiętnienia tragicznych wydarzeń, które związane są z miejscem.
W dalszej części wykładu omówiliśmy świetne przykładów realizacji osieli mieszkaniowych w Warszawie i Lublinie. Przy okazji lublina warto zwrócić uwagę na pawilony handlowo-usługowe, które zostały tam zrealizowane. Ostatnim elementem wykładu stał się dom architektów Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Dom, choć niewielki w skali, świetnie nawiązuje do otoczenia i tworzy wymarzone miejsce letniego wypoczynku.
Jeżeli chcesz obejrzeć ten wykład, subskrybuj nasz kanał na YouTube, polub nasz profil na INSTA (moduł_pracownia_rysunku) i w prywatnej wiadomości na insta poproś kod do wszystkich materiałów kodowanych.
Do pobrania materiałów i klucza do filmu z linkiem potrzebny Ci będzie kod do bramki wejściowej w pracowni, który masz na nalepce. Zamiast kluczyka wstaw #

 

Wyklad-Historia-Sztuki-15-Klucz

 

 

© MODUŁ - All Rights Reserved